Archiwa kategorii: Uncategorized

Szkolne Koło Wolontariatu

“Najlepszą drogą do odnalezienia samego siebie jest zagubienie się w służeniu innym”

– Ghandi

                Nasza szkoła od  lat nieprzerwanie udziela się w akcjach charytatywnych. Dzięki wielkodusznym rodzicom, zaangażowanym nauczycielom, prężnie działającemu SU i przede wszystkim wrażliwym na potrzeby innych uczniom ze szkoły w Rogowie Sobóckim stale pomagamy i będziemy pomagać ludziom i zwierzętom. Kolejny ważnym krokiem na drodze aktywnego działania na rzecz potrzebujących stało się utworzenie Szkolnego Koła Wolontariatu, którego program został zatwierdzony  dnia 21 listopada 2019 r.  przez Radę Pedagogiczną ZSP w Rogowie Sobóckim. Opiekunem koła jest polonistka p. Karolina Gajewska. 5 grudnia obchodziliśmy po raz pierwszy w szkole Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji klasa 8, która bez wyjątku należy do koła, przedstawiła prezentację multimedialną poświęconą wolontariatowi, zachęcając innych uczniów do uczestnictwa w nowo powstałej organizacji szkolnej. 7 grudnia czworo wolontariuszy udało się do Miejskiej i Gminnej Bibliotek w Sobótce, gdzie rozpoczęli pracę w porządkowaniu księgozbioru. Pięciu ochotników postanowiło wziąć udział w kolejnej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trzymamy za Was kciuki!

K. Gajewska

Lekcje , które nie wioną nudą – nasze projekty.

W ramach realizacji zajęć j. polskiego uczniowie klasy V poznają wybrane mity greckie. Tak ważną i bogatą tematykę najlepiej poznać poprzez działanie. Wyzwań było wiele, sam Herakles mógłby mieć z nimi problemy. Jakie? Na przykład stworzenie makiety królestwa Posejdona  i opisanie jej z pamięci wiernie oddając treść mitu.

Na jednej z listopadowych lekcji każdy z uczniów wcielił się w postać greckiego bóstwa i zaprezentował swój mitologiczny życiorys całej klasie. Po bardzo udanych wystąpieniach bohaterowie greckich opowiadań zapozowali do pamiątkowego zdjęcia z p. Dyrektor Mariolą Pilichowską.

Tymczasem uczniowie klasy VI przeczytali, a później poddali gruntownej analizie lekturę obowiązkową ,,Felix, Net , Nika i Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika. Książka spodobała się naszym nastolatkom tak bardzo, że postanowili zostać młodymi wynalazcami. Korzystając  z odpadów opakowaniowych, papierów, a nawet zużytych baterii, nasi konstruktorzy dali drugie życie śmieciom. Wykazali się bardzo dużą kreatywnością i zaangażowaniem. Tak powstały prototypy nart z kubeczków po wodzie, robotów czyszczących, plastikowych przyjaciół czy udoskonalonych maszyn do grania.

Po dowcipnym zareklamowaniu swoich wynalazków i podaniu instrukcji obsługi urządzeń, uczniowie uwiecznili siebie i swoje dzieła na fotografii.

Opracowała: Karolina Gajewska

Spektakl Szkolnego Koła Teatralnego ,,Pan Zielonka” – pierwszy raz na wielkiej scenie

Jednym z największych osiągnięć naszego koła teatralnego, był występ w Ślężańskim Ośrodku Kultury w Sobótce. 24 listopada zespół Koła Teatralnego „Pan Zielonka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rogowie Sobóckim wystąpił na naszej scenie ze spektaklem „Sercem wielkim taka gmina”, reżyserowanym przez p. polonistkę, Karolinę Gajewską. Uczniowie zostali w szczególny sposób wyróżnieni przez dyrektora obiektu p. Michała Hajdukiewicza, który zaproponował nam występ w drugim dniu obchodów 70- lecia Biblioteki Miejskiej i Gminnej w Sobótce. Występ poprzedzał kulminacyjne spotkanie autorskie ze znanym i lubianym przez czytelników oraz wielokrotnie nagradzanym autorem powieści kryminalnych – Markiem Krajewskim.  Wśród licznej widowni zasiadła m.in. Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu, p. Irena Gajewska oraz towarzysząca zawsze uczniom dyrektor Szkoły, p. Mariola Pilichowska. Na występ przybyło również Grono rodziców, dziadków, członków rodzin młodych aktorów oraz wielu innych chętnych widzów.

Dobrym duchem naszego występu była nieoceniona kierownik biblioteki p. Ewa Dąbrowska, której serdecznie dziękujemy za wsparcie naszego projektu oraz budującą ocenę spektaklu:

,,Młodzi artyści wspaniale zaprezentowali swoje talenty i umiejętności teatralno-aktorskie. Duże wrażenie wywarła na nas dopracowana, pomysłowa scenografia, trafnie dobrane barwne kostiumy oraz swoboda sceniczna uczniów. Nasza scena stoi dla Was otworem. Dziękujemy i zapraszamy do biblioteki oraz do sali prób ŚOK!”

Opracowała

K. Gajewska

Aktorskie pasje naszych uczniów

,,Preludium Ślężańskie czyli Między światami”

Dnia 22 listopada  o godz. 19.00 w Ślężańskim Ośrodku Kultury w Sobótce odbyła się prapremiera ,,Preludium Ślężańskie czyli Między światami”. Twórcy widowiska  za pomocą różnorodnych form ekspresji twórczej – muzyki, rytmu, teatralnej plastyki ciała  i bodypaintingu wykreowali  współczesną, a jednak sięgającą głęboko do rdzennego ducha interpretację świata prasłowiańskiego. Fundacja zaprosiła do realizacji tego zadania artystów dużego formatu min.in. Ewelinę Ciszewską /scenariusz reżyseria/, Sambora Dudzińskiego / muzyka /, Anthimosa Apostolisa, / muzyka /, Roberta Balińskiego / projekcje i reżyseria świateł / oraz Mariana Folgę / make up i body painting/. „Preludium Ślężańskie czyli Między światami” to projekt  międzypokoleniowy; w jego realizacje zaangażowane są osoby ze społeczności lokalnej w bardzo zróżnicowanym wieku oraz osoby niepełnosprawne dołączyły do nich studentki i uczniowie z AST oraz gościnnie aktorzy.  Z wielką dumą informujemy, iż dwie uczennice ZSP im. M. Konopnickiej w Rogowie Sobóckim zagrały w tym widowisku role małych wiedźm. Wykazały się dużą plastyką aktorską i wrażliwością sceniczną. Projekt okazał się wielkim sukcesem, publika długo oklaskiwała twórców na stojąco. Serdecznie gratulujemy dziewczętom i ich rodzicom.

Opracowała

K. Gajewska