Warsztaty patriotyczne

8 listopada 2019 r. klasy I – III przygotowywały się do obchodów NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI.  Z tej okazji odbyły się w klasach młodszych warsztaty patriotyczne. Podczas wspólnych zajęć wykorzystano filmiki i prezentacje przybliżające uczniom symbole narodowe oraz zapoznające ich z najważniejszymi dla Polski faktami  historycznymi. Wszyscy wspólnie odśpiewali hymn państwowy, oczywiście pamiętając o właściwej postawie. W dalszej części warsztatów uczniowie klas I – III przygotowali klasowe wystawki  z symbolami narodowymi oraz wykonali biało – czerwone kotyliony . Zapraszamy do Galerii zdjęć.

Urszula Nicińska

Śniadanie daje moc w klasach I – III

7 listopada 2019 r. uczniowie klas I – III brali udział w szkolnej kontynuacji akcji ŚNIADANIE DAJE MOC.  Zajęcia rozpoczęły się wspólnym spotkaniem  klasy I,II oraz III w sali pierwszoklasistów. Omówiona została piramida zdrowego żywienia. Uczniowie zbadali zawartość cukru w słodzonych napojach. Uczniowie przekonali się, jak ważne i pomocne w doborze wartościowych produktów jest czytanie składu na etykietkach. Podawali przepisy na zdrowe zastępniki słodyczy. Wybierali najzdrowsze wersje pieczywa, soków, makaronów itp. Następnie każda klasa przeszła do własnej sali lekcyjnej, gdzie przygotowali zdrowe drugie śniadanie. Pracę uczniów wspierały obecne podczas zajęć ( jak zwykle niezawodne) mamy. Pierwszoklasiści przygotowali swoje danie popisowe – „Regaty na liściach sałaty”, drugoklasiści wykonali  pomysłowe i zabawne kanapki, a trzecioklasiści częstowali świeżo przygotowanym sokiem. To był wyjątkowy dzień! Zapraszamy do Galerii zdjęć.

Urszula Nicińska

Chwila na sukces

Z wielką radością informujemy o sukcesie uczennicy klasy 7, która jako jedyna osoba z gminy Sobótka, zakwalifikowała się do etapu powiatowego konkursu zDolny Ślązak z j. polskiego.  Serdecznie gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki 18 listopada 2019,  czyli w dzień drugiego etapu tego prestiżowego konkursu. Z całego serca życzymy naszej reprezentantce, by dalsze zmagania z językiem ojczystym były dla niej cennym doświadczeniem i niezapomnianą przygodą.

Polonista

                                                                        

Debata 13 XI 2019r. w UMiG Sobótka

“Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi.”
– Jan Paweł II

            Szkoła to nie tylko nauka. Szkoła to wyzwania, nowe projekty i pomoc potrzebującym, współpraca z różnymi instytucjami. Tego typu działalność wymaga zaangażowania, poświęcenia czasu i sporej rezerwy energii. Od lat uczniowie naszej szkoły podejmują się dodatkowych zadań na rzecz szkoły, ekologii, wspierania słabszych, ale dopiero w tym roku szkolnym mogli zaprezentować szerszemu gronu swoje dokonania. Jak trudnym jest to zadaniem, mogła się przekonać grupa dziewięciu osób z klas: VI, VII i VIII, które w imieniu całego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Marii Konopnickiej w Rogowie Sobóckim. Dn. 13 listopada 2019 r. w Urzędzie Miasta i Gminy odbyły się prace Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu na których delegacje wszystkich publicznych szkół gminy zaprezentowały swój udział w życiu lokalnej społeczności. Na to wyjątkowe spotkanie szkoły zostały zaproszone przez przewodniczącą KOMISJI ZDROWIA, OŚWIATY, KULTURY I SPORTU  p. Irenę Gajewską. Mimo krótkiego czasu na przygotowanie wystąpienia, nasza reprezentacja była najliczniejsza i świadomie przedstawiła założenia działalności uczniowskiej uprzednio opracowując jej założenia wspólnie z polonistą p. K. Gajewską po zajęciach szkolnych.  W efekcie powstała tabela, zawierająca wytyczne do wystąpienia publicznego.

Obszar działania

Wypowiedzi rozbudowano o działalność realizowaną w ramach harcerstwa, którą wygłosiła uczennica 7 klasy. Na szczególną uwagę zasługuje postawa naszych uczniów: samodzielność, współpraca, odpowiedzialne podejście do zadania i wysoka kultura żywego słowa. Bardzo budującą chwilą dla naszej szkoły,  pani Dyrektor, nauczycieli i obecnych rodziców była świadoma i wyczerpująca odpowiedź naszej uczennicy, która jako jedyna z zaproszonych nastolatków, umiała  wyjaśnić złożoność pracy na rzecz lokalnej społeczności, określić jej charakter i rolę jaką odgrywa w życiu każdego z zaangażowanych w nią młodych.

Zaproszenie na pracę komisji było preludium do dalszej współpracy młodzieży z gminy Sobótka i samorządowców. W przyszłości spotkania mają mieć charakter cykliczny, służyć pogłębieniu wiedzy o potrzebach środowiska i pomysłach na realizację. Serdeczne podziękowania kierujemy do p. Dyrektor Marioli Pilichowskiej, Opiekuna Samorządu p. Barbary Tarki i p. Karoliny Gajewskiej za przygotowanie i wspieranie uczniów w pełnym wyzwań wystąpieniu. Dziękuję również rodzicom, bez których to przedsięwzięcie nie mogłoby mieć miejsca, doceniamy Państwa ogromny wkład w wychowanie swych dzieci.

Śniadanie daje moc

8 listopada to wspólny dzień zdrowego jedzenia przedszkolaków w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc” . Rodzice przygotowują produkty a dzieci komponują pyszne kanapki. Dzień jednak zaczęliśmy od omówienia piramidy zdrowego żywienia, 12 zasad i znaczeniu pięciu posiłków w ciągu dnia dla każdego. To zadanie było niezbędne ponieważ dzieci projektowały dzienny jadłospis z wykorzystaniem wcześniej pokolorowanych produktów. Chętne przedszkolaki przedstawiały swoje propozycje jadłospisu w obecności Rodziców.  Przed śniadaniem pamiętaliśmy o umyciu rąk a instrukcja przypomniała nam zasady. Po drodze do sali zaopatrzyliśmy się jeszcze w wodę, która jest dostępna na korytarzu. Na stole znalazły się świeże owoce, warzywa, świeże soki, sery i wędlina. Było pysznie, zdrowo i kolorowo. Dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie i bycie z nami w tym dniu. A po pysznym śniadaniu zabawy i pobyt na świeżym powietrzu. Dzieciom bardzo się podobało a Rodzice wyrazili chęć wspólnego przygotowania sałatek. Barbara Pluta