Spotkania autorskie w naszej szkole

„Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.”
(Maria Dąbrowska)

Tegoroczne obchody 70-lecia Miejskiej i Gminnej Biblioteki w Sobótce były jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w środowisku. Nasza szkoła aktywnie w nim uczestniczyła, współpracując z dyrektorem ŚOK, p. Michałem Hajdukiewiczem, kierownikiem Biblioteki, p. Ewą Dąbrowską oraz bibliotekarką, p. Magdą Deląg. Efektem tych działań były:

– spotkania autorskie z pisarzami: p. Martą Kisiel i dr. Markiem Sikorskim,

– spektakl ,,Sercem wielkim taka gmina” zaprezentowany podczas kulminacji obchodów.

Spotkanie autorskie z p. Martą Kisiel

               12 listopada 2019 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. M. Konopnickiej w Rogowie Sobóckim mieliśmy zaszczyt gościć pisarkę, p. Marta Kisiel. W spotkaniu, które odbyło się dzięki współpracy z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Sobótce oraz z Aglomeracją Wrocławską, udział wzięli uczniowie klas I – V, przedszkolaki, wychowawcy klas oraz panie polonistki. Pisarkę pięknie przedstawiła kierownik Biblioteki, p. Ewa Dąbrowska.

Twórczyni takich książek jak ,,Małe Licho” czy ,,Dożywocie”, zdobywczyni Nagrody Zajdla, okazała się bardzo sympatyczną i otwartą ,,ałtorką”. W wyczerpujący i ciekawy sposób opowiedziała o swojej pisarskiej pasji, z wielką przyjemnością odpowiadała na liczne pytania uczniów klasy V, którzy przygotowali się specjalnie do wywiadu na zajęciach kreatywnych z p. Karoliną Gajewską (czytając fragmenty utworów, tworząc dekorację w postaci ilustracji do książek pisarki). Pani Marta była pod wrażeniem serdecznej atmosfery przyjęcia, ujęła ją piękna oprawa plastyczna oraz zainteresowanie jej twórczością. Mamy nadzieję, ze to nie było nasze ostatnie spotkanie.

Spotkanie autorskie z p. dr Markiem Sikorskim

14 listopada 2019 r. naszą szkołę odwiedził dr Marek Sikorski. W spotkaniu autorskim pisarza wzięli udział uczniowie klas V – VIII z dwóch szkół ZSP w Rogowie Sobóckim i  NSP w Rękowie. Tematem spotkania była twórczość literacka pana doktora, której inspirację stanowią  dwa bardzo ciekawe tematy: badania nad smokami oraz analiza dzieł o Sherlocku Holmesie. Dzięki spotkaniu uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat niezwykłego detektywa oraz poznali zagadki, które ukryły się w dziełach zarówno Conana Doyle’a jak i utworach dr Marka Sikorskiego, który jest kontynuatorem pisarskich przygód słynnego , angielskiego tropiciela Kuby Rozpruwacza. Spotkanie , podczas którego uczniowie mogli zdobyć dyplom detektywa, przebiegło w miłej, kulturalnej atmosferze. Na potrzeby wydarzenia polonista, p. Karolina Gajewska przygotowała dekorację nawiązującą do tematyki dzieł pisarza, część uczniów naszej szkoły przyniosła zabawkowe smoki, co nie umknęło uwadze naszemu szacownemu gościowi i było miłym akcentem w trakcie prelekcji. Serdecznie dziękujemy za możliwość poznania pisarza Miejskiej  i Gminnej Bibliotece Publicznej w Sobótce, która była organizatorem tego wydarzenia, szczególne podziękowania kierujemy w stronę tej biblioteki, p. Ewy Dąbrowskiej, która poprowadziła to spotkanie.

Opracowała

K. Gajewska